Yerli otomobil için 'şehirler yarışıyor'

Yerli otomobil için 'şehirler yarışıyor'


Erzurum Bülteni: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2018 bütçesinin görüşmelerinde söz alan bazı milletvekilleri, yerli otomobili kendi seçim çevrelerinde istemelerinin gerekçelerini anlattı. MHP Mersin Milletvekili ...


20 Haziran 2016 Cuma


payla


tweetle


payla


mail gnder


yazdr


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlnn, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2018 bütçesinin görümelerinde söz alan baz milletvekilleri, yerli otomobili kendi seçim çevrelerinde istemelerinin gerekçelerini anlatt.


MHP Mersin Milletvekili Baki imek, babas domadan 5 yl önce, Türkiye'nin 1944 ylnda ilk uçağn ürettiini; Amerika'nn da kendisi doğmadan önce aya gitttiini söyledi. imek, "Her şeye rağmen 2019 ylnda otomobil üretilecek olmasndan duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum." dedi.


İstanbul ve Marmara merkezli projelerden vazgeçilerek, yaplacak olan otomobil fabrikalarnn mutlaka, ikinci Marmara olmaya aday olan Adana- Mersin-Niğde-Aksaray-Kayseri bölgesi içerisinde seçilecek bir yere yaplmas gerektiini belirten imek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Faruk Özlü'den bu konuyu Bakanlar Kurulunda gündeme getirmesini istedi.


AK Parti Erzurum Milletvekili brahim Aydemir, yerli otomobil ile Türkiye'nin tarihi bir atlm yaptn ifade etti.


"Bu atlmda bölgemizin de imzas olsun istiyoruz." diyen Aydemir, "Erzurum başta olmak üzere bölgemizde yerli otomobil üretimi için yeterli altyaps olan iller var. Mesela yerli otomobili Erzurum'da üretin. Bu hal bölgemizde yaşanan göçü bütünüyle sfra indirecektir; buna inancmz tamdr." dedi.


Bunun, ayn zamanda bölgedeki beyin ve sermaye göçünü de önleyeceini dile getiren Aydemir, Doğu Anadolu Bölgesi'nin, katma değer üreten bir bölge olacan söyledi. Aydemir, "Eğer yerli otomobil üretimi bütün mümkün değilse, o zaman herhangi bir aksamna yönelik üretim noktalar bölgemizde tesis edilmelidir. Bunu bölgede göçün, dahas terörün de sonlandrlmas adna tarihi bir frsat olarak gördüğümüzü belirtelim." diye konutu.


"Zonguldak buna hazr"


AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturolu, konumasnda, "Yerli ve milli otomobilin Zonguldak'ta yaplmas istiyoruz." dedi.


Bakan Özlü'nün konuyla ilgili bir açklamasnda "ehirleri yarştracağz." dediini anmsatan Çaturolu, "Zonguldak buna taliptir. Çünkü tarihi, kültürel, bilgi ve teknoloji birikimi, Cumhuriyetin ilk sanayi başkenti oluşu, organize sanayi bölgeleri ve endüstri bölgeleriyle birlikte buna Zonguldak layktr, Zonguldak buna hazrdr. Zonguldak'a pozitif ayrmclk yapmanz bekliyoruz. Bu, ayn zamanda Zonguldak-Bartn-Karabük havzasnda sanayinin, ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesiyle birlikte sadece madenciliğe bağl olmasnn önünü açacak ve bağml olmaktan kurtaracak önemli bir hadisedir." deerlendirmesinde bulundu.


Bu yazya ilk siz yorum yapn.


Yorumlarnz kendi zgr iradenizle yaynlamakta olup; bununla ilgili her trl dolayl ve dorudan sorumluluu tek banza stlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kurallar ve Kullanm Koullar'n kabul etmi saylrsnz.


Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar gazete ve haber kaynaklarna aittir.


Copyright 2017