Esas yağışlar 14 Kasım’dan sonra

Esas yağışlar 14 Kasım’dan sonra


Erzurum Bülteni: Daha evvelki yazıda 14 Kasım sonrasında soğuma ve yağış ihtimali olduğunu belirtmiştim. Bu ihtimal giderek kuvvetleniyor. Ancak öncesinde şu andaki duruma ve pazartesiye kadar yaşanacaklara bakalım. Yazıyı yazdığım saat itibarıyla ...


Daha evvelki yazda 14 Kasm sonrasnda souma ve ya ihtimali olduunu belirtmitim. Bu ihtimal giderek kuvvetleniyor. Ancak ncesinde u andaki duruma ve pazartesiye kadar yaanacaklara bakalm.


Yazy yazdm saat itibaryla Çanakkale’nin batsndan yönü kuzeydou olan bir ya yer alyor ve gördüünüz gibi Marmara Denizine girmek üzere. Bu kütlenin ilerleyen saatlerde stanbul’a ulama ihtimali var. Ayrca yine Güneydou Anadolu’nun kuzeyinden Dou Anadolu’nun kuzeyine doru çkan bir ya kütlesi daha var. lerleyen saatlerde Erzurum’a kadar çkabilir. Onun dnda yurt genelinde ciddi bir ya görünmüyor.


Cuma da yine Marmara’nn dousu ve Karadeniz’i etkileyebilecek bir hafif ya geçii bekliyoruz. Bu ksa geçiin ardndan yurt genelinde iki gün ya beklemiyoruz. Pazar günü Trakya’dan ya girme ihtimali var. Perembe ve cuma yurdun kuzeybat bölümlerinde 2-3 derecelik scaklk düüü bekliyoruz. Pazar yeniden toparlanyor.


DENZLERDE DURUM (PAZAR VE HATTA PAZARTES KUVVETL LODOS HTMAL)


Öncelikle üç gün boyunca denizlerde frtna beklemediimizi söyleyelim. Perembe rüzgâr Marmara’da çok hafif ara sra orta kuvvette ve güney yönlerden esiyor. Cuma ise rüzgârn orta kuvvete çkmasn ve kuzeye dönmesini bekliyoruz. Zaten beklediimiz scaklk düüü bu zamanda yaanacak. Cumartesi tekrar güneye dönüyor. Pazar günü ise lodosun kuvvetlenmesini bekliyoruz. Ege açklarnda kuvvetli olan poyraz zmir tarafna yaklalnca hafif lodosa dönüyor. Ancak cuma günü Ege’de de kuvvetlenmesini ve yldza dönmesi bekliyoruz. Pazar günü Ege’de de kuvvetli lodos ihtimali var. Akdeniz’in batsnda karayel, dousunda ise keileme rüzgâr var. Cumadan sonra hafifliyor. Pazar günü özellikle batsnda lodosun etkili olmasn bekliyoruz. Karadeniz açklarnda u anda orta kuvvette poyraz esiyor. lerleyen saatlerde hafifleyip açklarnda daha kuvvetli eseceini hatrlatarak güneye dönmesini bekliyoruz. Cuma günü ise rüzgâr tekrardan poyraza dönüyor. Açklarnda kuvvetli... Pazar günü ise Karadeniz’de de lodos bekleniyor.


Lodos pazar günü denizlerde etkili olabilir. Pazartesi günü de deniz ulamn etkileyebilecek kadar kuvvetle esmesi muhtemel. Dikkatli olmakta fayda var.


STANBUL


stanbul’da u an parçal bulutlu bir hava var. lerleyen saatlerde hafif bir ya geçii yukarda da bahsettiim gibi olabilir. Cuma da hafif bir ya geçii bekliyoruz. Sonrasnda ise pazartesiye kadar ya gözükmüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, cuma görülecek poyraz hissedilen scakl birkaç derece aaya çekecek. Cumartesi ise ya da rüzgâr da kesiliyor ve scaklk tekrar yükseliyor. Pazar günü ise stanbul’da da etkisini göstermesini beklenen lodos riski var. Özellikle 13 Kasm ve 14 Kasm’da lodos sknt yaratabilir. Perembe günü parçal bulutlu ve yamur geçili 16 derece; gece 12 derece. Cuma 14 dereceye kadar düüyoruz ama hissedilen scaklk 11-12 derece olur ve arada ya geçileri bekliyoruz. Gece 10 derece. Cumartesi tekrardan 17 dereceye kadar yükselmesini bekliyoruz ve hava parçal bulutlu... Pazar da ayn koullar devam edecek lodos ile beraber bir parça bulutlanma artabilir, scakl 18 derece bekliyoruz.


ANKARA VE ZMR


Ankara yüksek basncn etkisinde. Pazartesiye kadar ya beklemiyoruz. Scaklk 13-15 derece aralklarnda olacak. Yalnz gece bu scaklk 0-2 derece aralna geriliyor. Ayaz oldukça kuvvetli. Sabah saatlerinde sis ve pus hadisesi çok doal gözüküyor. Pazar günü lodos gireceinden bu durum biraz dalacak. Scaklk 16 dereceye çkabilir.


zmir’de dört gün boyunca scaklk 20-21 derece aralnda.. Ya beklemiyoruz. Pazar lodos sert esip pazartesi ya gelme ihtimali var. Bu süreç içinde gece scaklklarn ise 10-11 derece civarnda tahin ediyoruz.


MARMARA BÖLGES


Bölgenin dousunda bugün ve yarn clz ya geçileri olabilir. Cuma scaklklarda düü, pazar da bölge genelinde art bekliyoruz. Bursa’da scaklklar 20 derecenin üstüne çkabilir. Trakya’da Edirne ve Krklareli 19 derece civarnda… Pazartesi günü Trakya’dan ya giriyor.


EGE BÖLGES


Bölgenin dousu sabah saatlerinde sisli ve gece scaklklar neredeyse 0 dereceye dayanyor. Sahil kesimleri ise 20-22 derece civarnda. Üç gün ya yok. Pazar gecesi ve pazartesi saanak ya ihtimali var.


AKDENZ BÖLGES


Bölge genelinde az bulutlu bir hava hakim... Antalya’da 23-24 derece scaklk var. Adana’da 22 derece; üç gün ya beklemiyoruz. Pazartesi bölgeye batdan saanak ya girme ihtimali kuvvetli…


KARADENZ BÖLGES


Bölgenin batsnda clz ya geçileri var. Cuma ya beklemiyoruz. Bolu gece 0 derecenin de altna iniyor; gündüz ise 11 derece. Bölge genelinde sis ve pus etkili olabilir. Pazar günü lodosun güçlenmesini ve pazartesi yan girmesini bekliyoruz. Yan Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Artvin gibi dou bölgelere ulamas saly bulabilir.


Ç ANADOLU BÖLGES


Bölge genelinde üç gün boyunca sisli ve puslu bir hava hakim... Ya yok gece scaklklar 0-2 derece, gündüz ise 14-15 dereceye kadar çkyor. Pazartesi bölgenin güneyine ya girebilir.


DOU ANADOLU BÖLGES


An itibaryla güneyden kuzeye doru devam eden bir ya var. Perembe etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Sonrasnda pazartesiye kadar sisli ve puslu havalar olacak. Erzurum, Kars, Ar taraflarnda gece scaklklar 0 derecenin altnda… Gündüz ise bu kesimlerde 10-11, Malatya-Tunceli gibi daha batda kalan kesimlerde ise 15-16 derece aralnda…


GÜNEYDOU ANADOLU BÖLGES


Ya bölgeyi terk etti. Pazartesiye kadar ya beklemiyoruz. Scaklklarda da pek bir deiiklik yok. Diyarbakr 17-18, anlurfa 20-22, Gaziantep 20-21 derecelerde olacak... Bölge genelinde gece scaklklar ise 10 derecenin altnda 8-9 derecelerde…


 


Twitter:


Bat dnyasnn nefret sylemi adyla hukuksal bir terminoloji yaratarak insanlar ayrtran, aa...