Erzurum'da 46 Bin Ton Şeker Üretimi Hedefleniyor

Erzurum'da 46 Bin Ton Şeker Üretimi Hedefleniyor


Erzurum Bülteni: Erzurum'un Aziziye ilçesinde yer alan ve ülkede 2 bin rakımda pancar üreten tek fabrika olan Erzurum Şeker Fabrikası'nda yılda 46 bin ton şeker üretimi hedefleniyor. Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Aziziye ilçesinde faaliyet ...


Erzurum'un Aziziye ilçesinde yer alan ve ülkede 2 bin rakımda pancar üreten tek fabrika olan Erzurum Şeker Fabrikası'nda yılda 46 bin ton şeker üretimi hedefleniyor.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Aziziye ilçesinde faaliyet gösteren şeker fabrikasında incelemelerde bulunarak, üretim hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Başkan Orhan, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım ve hayvancılığın merkezi olan Erzurum'da, şeker pancarı üretiminde son 10 yılın en güzel dönemlerinden birini yaşadıklarını söyledi.

1956 yılından beri Erzurum'un iktisadi hayatına yön veren şeker fabrikasının bölge çiftçisinin her zaman yüzünü güldürdüğünü ifade eden Orhan, şöyle konuştu:

"Türkiye’de 2 bin metre rakımda pancar üreten tek fabrikaya sahip olan ilimizde istatistik verilere baktığımızda karşımıza çıkan rakamlar, bu büyük kuruluşun bölgemizdeki varlığının ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Şeker üretiminde yıllık 72 bin ton kapasiteye sahip olan Erzurum Şeker Fabrikası, ilimiz ve bölgemizin iktisadi ve ekonomik hayatına yön vermektedir. Çok ciddi anlamda şeker pancarı işlendi ve şeker üretimi yapıldı. Bu durum bizi ziyadesiyle mutlu ediyor."

Fabrika Müdürü Ali Kul ise 3 Ekim'de başlayan pancar alım kampanya döneminin verimli geçtiğini ve üretimin geçen yıla oranla daha yüksek olduğunu anlattı.

Havaların güzel ve verimin yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini aktaran Kul, "315 ton pancar işledik. 4 bin ton civarında işlenmemiş şeker pancarımız kaldı. Elimizdeki şeker pancarını işledikten sonra 46 bin ton şeker elde etmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl, yaptığımız 286 bin tonluk şeker pancarı kesimiyle 41 bin ton şeker üretimi gerçekleştirdik." diye konuştu. Kaynak : AA